E-Bilgini.Com 'a Hoşgeldiniz : Ziyaretci
Sisteme Hoşgeldiniz
Forumumuzda daha iyi vakit geçirmek için, bilgi alışverişinde bulunabilmek için Üye olmanız gerekmektedir. / Üye Girişi için Tıklayınız
Ziyaretci Bulunduğunuz Konum

E-Bilgini Forum Ana Sayfa   | Veritabanı Yönetim Sistemleri | Oracle  |  Oracle Veritabanına

Konu ve mesajları Facebook Profilinizde Paylaşabilir,
e-bilgini.com Facebook Sayfasına destek vermek için sayfayı beğenebilirsiniz..
Paylaş

Seçenekler Arama Stil
Utay

Utay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Durum : Ütopya
Forumda : Utay isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Konular: 41
Üye ID No: 500
İletisim :
Utay Özel Mesaj Gönder            

Mesaj Yazma Zamanı : 30 Haziran 2014 Saat : 23:17 - Kayıtlı İp

Oracle Veritabanına

Oracle Database, zaman zaman Oracle RDBMS (relational database management system), Oracle ilişkisel veritabanıyönetim sistemi (Oracle İVTYS) veya sadece Oracle olarak anılan, gelişmiş bir ilişkisel veritabanı yönetim sistemidir. Tüm ilişkisel veritabanı sistemleri gibi büyük miktarda verinin çok kullanıcılı ortamda depolanmasını ve güvenli bir şekilde erişimini yönetir.

Oracle veritabanı yazılımları özellikle kurumsal alanda kullanılan yaygın bir veritabanı sistemidir. Oracle çok sayıda araçtan oluşur ve uygulama geliştiricilerinin kolay ve esnek uygulamalar geliştirmesini sağlar. Oracle’de diğer veritabanı yönetim sistemlerinde olduğu gibi, stored procedure’lar, paketler, trigger’ler gibi bileşenler yer alır.

Veri Tabanı Yönetim Sistemleri (VTYS) çok büyük veri tutan ve bu verileri yönetmek isteyen herkese hizmet etmek üzere geliştirilmiş programlardır. Başlıca kullanılan VTYS’ler Oracle, DB2, MS SQL Server, Sybase, Informix, MySQL, FireBird Postrage ve Access gibi sıralanabilir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan İlişkisel Veri Tabanı (Relational Database) yaklaşımı, verileri normalizasyon kuralları çerçevesinde tablolara ayırmayı, bu tablolar arasında bir birincil anahtar ve bir yabancı anahtar üstünden ilişki kurmayı öngörmektedir.

ORACLE VERITABANI YÖNETİM SİSTEMİ

İlişkisel Veritabanı Yönetim Sistemleri (Relational Database Management Systems -RDBMS) büyük miktarlardaki verilerin güvenli bir şekilde tutulabildiği, bilgilere hızlı erişim imkanlarının sağlandığı, bilgilerin bütünlük içerisinde tutulabildiği ve birden fazla kullanıcıya aynı anda bilgiye erişim imkanının sağlandığı programlardır. Oracle veritabanı da bir ilişkisel veri tabanı yönetim sistemidir. Oracle veritabanının özellikleri şunlardır :

# Büyük miktarda veri tutabilmekte ve verilerin depolandığı alanları ayarlama
imkanı vermektedir.
# Aynı anda çok sayıda kullanıcıya verilerin bütünlüğünü bozmadan hizmet
verebilmektedir.
# Günün 24 saati ve haftalar boyu hiç kapatılmadan çalışabilmektedir.
# İşletim sistemi, veri erişim dilleri ve ağ iletişim protokolleri standartlarıyla
uyumludur.
# Yetkisiz erişimleri engelleme ve kontrol edebilme imkanı sağlamaktadır.
# Bütünlüğü veritabanı düzeyinde sağlayabilmektedir, böylece daha az kod
yazılmaktadır.
# İstemci/Sunucu mimarisinin bütün avantajlarını kullanabilmektedir.

Dezavantajları:

# Diğer veritabanlarında olduğu gibi Oracle’ın da Expression modeli bulunmakta ancak 1 Gigabyte veri haznesi dolduğu zaman isteklerimize cevap vermekte sıkıntı yaşamaktadır,
# Oracle kullanılan bir projenin maliyeti yüksek olmaktadır,
# Ülkemizde, Oracle veritabanına destek verebilen host bulmakta sorunlar yaşanmakta ve bu yüzden Oracle kullanan birey ya da firmalar bu ihtiyaçlarını, yurt dışından host alarak gidermektedir.Tam da bu nokta da aklımıza veri güvenliği konusu ne ölçüde başarılı oluyor gibi bir soru takılmaktadır çünkü veritabanının kontrol paneli elimizde olsa bile sunuculara müdahalelerde çeşitli sıkıntılar yaşanmaktadır(sunuculara erişim-ulaşım konusunda).

Selametle.

Utay Adlı Kişinin İmzası Zillet bizden uzaktır.
Profil Mesajı Ekle

Etiketler
oracle , veritabanına

Seçenekler Arama
Stil
Normal Normal
Ağaç şeklinde a href="showthread.php?s=86ff417bfa061f8ae5b5620d78e69f74&p=3474&mode=threaded#post3474">Ağaç şeklinde gösterime geç