E-Bilgini.Com 'a Hoşgeldiniz : Ziyaretci
Sisteme Hoşgeldiniz
Forumumuzda daha iyi vakit geçirmek için, bilgi alışverişinde bulunabilmek için Üye olmanız gerekmektedir. / Üye Girişi için Tıklayınız
Ziyaretci Bulunduğunuz Konum

E-Bilgini Forum Ana Sayfa   | Atatürk  |  çanakkale cephesı

Etiketlenen üyelerin listesi

Konu ve mesajları Facebook Profilinizde Paylaşabilir,
e-bilgini.com Facebook Sayfasına destek vermek için sayfayı beğenebilirsiniz..
Paylaş

Seçenekler Arama Stil
Padişah

Padişah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Onursal Yönetici
Durum : Pearl Custom
Forumda : Padişah isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Konular: 96
Üye ID No: 10
İletisim :
Padişah Özel Mesaj Gönder            

Onursal Yönetici

Yönetim Grubu :

Görev / Gruplar :
Grafik Web

Uzmanlık Alanları :
Grafik Tasarım
Cinema 4D
Photoshop
vBulletin

Mesaj Yazma Zamanı : 6 December 2012 Saat : 01:54 - Kayıtlı İp

çanakkale cephesı

ÇANAKKALE CEPHESI

I. Dünya Savasi'nda Osmanli Devleti'nin en basarili oldugu cephe Çanakkale Cephesidir. Dünya tarihinin en kanli savasi bu cephede cereyan etmistir.

Ingiltere ve Fransa, müttefikleri Rusya'yla birleserek savasin seyrini lehlerine çevirmek istiyordu. Rus ekonomisi savasin yükünü kaldiramaz hale gelmisti. Itilaf Devletleri Osmanli Devletini saf disi birakmak, Rus Ordusuna gerekli askeri yardimi ve malzemeyi en hizli bir sekilde ulastirmak, Kafkasya Cephesinde bunalan Rusya'yi rahatlatmak ve Türk Ordusunun geri çekilmesini saglamak için Çanakkale Bogazina harekat düzenlediler. Ingiliz ve Fransiz savas gemilerinin Çanakkale Bogazi'ndan geçislerine 18 Mart 1915'te basariyla karsi konuldu. Itilaf Devletleri donanmasi agir kayiplar verince, Gelibolu Yarimadasi'na asker çikarip kara muhaberelerini baslattilar. 25 Nisan 1915'te Ariburnu'na çikan düsman kuvvetlerini, Mustafa Kemal'in komuta ettigi birlik Conkbayiri'nda durdurdu. Bu basari üzerine, Mustafa Kemal albayliga yükseltildi.

General Harrington komutasindaki Ingiliz birlikleri 6-7 Agustos 1915'te tekrar taarruz etti. Anafartalar Grubu Komutani Mustafa Kemal, 9-10 Agustos 1915'te 1. Anafartalar Zaferi'ni kazandi Bu zaferi, 17 Agustosta Kireçtepe, 21 Agustos'ta 2. Anafartalar zaferleri takip etti.

Çanakkale Savasi'na katilan Türk Ordusu'ndan, çogu ögrenim çaginda 253.000 subay, er ve erbas sehit oldu. Çanakkale'nin geçilemeyecegini anlayan Ingiliz ve Fransizlar da, arkalarinda Türkler kadar kayip biraktilar. 19/20 Aralik 1915'te Anafartalar ve Ariburnu'ndan, 8-9 Ocak 1916'da Seddülbahir'den kesin olarak çekildiler.

MUSTAFA KEMAL Anlatiyor :

"10 Agustos 1915. Conkbayiri'ni almak ve bütün bogaza hakim olmak için Ingilizler 20.000 kisilik bir kuvvetle günlerce kazdiklari siperlere yerlesmisler, hücum anini bekliyorlardi. Gecenin karanligi tamamen kalkmis, tan agarmak üzere idi. 8. Tümen komutani ve diger subaylarini çagirdim.

Mutlaka düsmani maglup edeceginize inaniyorum. Ancak siz acele etmeyin evvela ben ileri gideyim. Size ben kirbacimla isaret verdigim zaman hep birlikte atilirsiniz dedim. Bu durumdan askerlerini de haberdar etmelerini istedim. Hücum baskin tarzinda olacakti. Sakin adimlarla ve süzülerek düsmana 20-30 metre yaklastim. Binlerce askerin bulundugu Conkbayiri'nda çit çikmiyordu. Dudaklar sessizce bu sicak gecede dua ediyordu. Kontrol ettim. Kirbacimi basimin üstünde kaldirip çevirdim ve birden asagi indirdim. Saat 04.30'da kiyametler kopmustu Ingilizler neye ugradiklarini sasirmisti. Allah Allah sesleri bütün cephelerde, karanlikta gökleri yirtiyordu.

Her taraf duman içinde ve heyecan her yere hakim olmustu. Düsmanin topçu atesi gülleleri büyük çukurlar açiyor her tarafa sarapnel ve kursun yagiyordu. Büyük bir sarapnel parçasi tam kalbimin üzerine çarpti, sarsildim elimi gögsüme götürdüm kan akmiyordu. Olayi Yb. Servet Bey'den baska kimse görmemisti. Ona parmagimla susmasini emrettim. Çünkü vuruldugumun duyulmasi cephelerde panik yaratabilirdi. Kalbimin üzerinde cebimde bulunan saat paramparça olmustu. O gün aksama kadar birliklerin basinda daha hirsli olarak çarpistim. Yalniz bu sarapnel, kalbimin üzerinde aylarca gitmeyen derin bir kan lekesi birakmisti. Ayni gün gece yani 10 Agustos günü beni mutlak ölümden kurtaran ve parçalanan saatimi Ordu Komutani Liman von Sanders Pasaya hatira olarak verdim. Çok sasirmis ve heyecanlanmisti. Kendileri de altin cep saatini bana hediye ettiler.

Bu hücumlarda Ingilizler binlerce ölü birakarak tamamen geri çekildi ve Çanakkale'nin geçilmeyecegini iyice anlamis oldular."

MEHMETÇIGIN ÇANAKKALE SAVASI'NI KAZINDIRAN YÜKSEK RUH (Kendisi Anlatiyor)

"Bombasirti Olayi ( 14 Mayis 1915) çok önemli ve dünya harp tarihinde esine rastlanmasi mümkün olmayan bir hadisedir. Karsilikli siperler arasindaki mesafe 8 metre, yani ölüm muhakkak. Birinci siperdekilerin hiç birisi kurtulmamacasina sehit düsüyor. Ikinci siperdekiler yildirim gibi onlarin yerine gidiyor. Fakat ne kadar imrenilecek bir sogukkanlilik ve tevekkülle biliyor musunuz. Bomba, sarapnel, kursun yagmuru altinda öleni görüyor, üç dakikaya kadar ölecegini biliyor ve en ufak bir çekinme bile göstermiyor. Sarsilma yok Okuma bilenler Kuran-i Kerim okuyor ve Cennete gitmeye hazirlaniyor. Bilmeyenler ise, Kelime-i Sahadet getiriyor ve ezan okuyarak yürüyorlar. Sicak cehennem gibi kayniyor. 20 düsmana karsi her siperde bir nefer süngü ile çarpisiyor. Ölüyor, öldürüyor. Iste bu Türk askerindeki ruh kuvvetini gösteren, dünyanin hiç bir askerinde bulunmayan, tebrike deger bir örnektir. Emin olmalisiniz ki Çanakkale muharebelerini kazandiran bu yüksek ruhtur."

Padişah Adlı Kişinin İmzası E-bilgini.com da Paylaşılan içerik izin alınmadan kısmen veya tamamen alıntı yapılamaz, hiçbir şekilde kopya edilemez, çoğaltılamaz ve yayımlanamaz.

Profil Mesajı Ekle

Etiketler
çanakkale , cephesi , cephesı

Seçenekler Arama
Stil
Normal Normal
Ağaç şeklinde a href="showthread.php?s=2845c5970b1849d72dd91ba409f3b1a6&p=2935&mode=threaded#post2935">Ağaç şeklinde gösterime geç